A Demokrácia Központ Közalapítványt Magyarország Kormánya 2005 augusztusában hívta életre. A Közalapítvány létrehozásával az Alapító kinyilvánította azon szándékát, hogy Magyarország nemzetközi intézményes kapcsolatainak tudományos megalapozása céljából, a modern demokrácia nemzetközi dokumentumaiban és elveiben meglévő értékek figyelembevételével, Magyarország demokratikus átalakulása során szerzett tapasztalatai feldolgozását, közzétételét és átadását, valamint a hazai és nemzetközi közvélemény tájékoztatását, és más országok a demokratikus reformfolyamatait elő kívánja mozdítani.
Az Alapító a Közalapítvány jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységeként létrehozta 2011-ben a Tom Lantos Intézetet (TLI), amelynek tevékenysége elsődlegesen zsidó, roma és magyar közösségek, illetve más etnikai, nemzetiségi, nyelvi és vallási kisebbségek ügyeire fókuszál.
Az Alapító a Közalapítvány jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységeként létrehozta 2016-ban a Külügyi és Külgazdasági Intézetet (KKI), amely a Demokrácia Központ Közalapítvány kutatóintézeti és agytröszt feladatokat ellátó, önálló jogi személyiségű intézete. A Külügyi és Külgazdasági Intézet a magyar külpolitikai prioritásokat lefedő, aktív kutatási tevékenységet végez. Kutatói és elemzői, valamint külső szakértői nyilvános, illetve nem nyilvános elemzésekkel, tanulmányokkal, szakmai anyagokkal vannak jelen a magyar tudományos életben, illetve segítik a magyar külpolitika és külgazdaság meghatározó szereplőit.
A Demokrácia Központ kuratóriumának első elnöke Göncz Árpád korábbi köztársasági elnök volt, akit 2006-tól tisztségében Dr. Vitányi Iván szocialista országgyűlési képviselő követett. A kuratórium elnöke 2015-től Dr. Martonyi János, alelnöke Szabó Vilmos, tagjai Dr. Józsa László, Dr. Koncz Zsófia, Mesterházy Attila, Dr. Nagy Gábor Tamás és Németh Zsolt. A Demokrácia Központ Közalapítvány Felügyelő Bizottságának elnöke Dr. Lovassy Tamás.